fbpx

Мамо, прости ми за секоја солза: Ова писмо е најважната животна лекција

Mastilo

Кога се сеќавам на моето детство, се сеќавам на твоето грижливо и толку збунето лице, на твојата борба да трпип и да се жртвуваш. Негде прочитав дека децата на несреќните родители тешко наоѓаат среќа. Мамо, навистина е така и сакам тоа да го знаеш. Ми текнува како трпеше понижувања и […]

Цветници: Што треба да направиме денес?

Mastilo

Во неделата пред најголемиот христијански празник Велигден славиме Цветници. Празникот е уште познат и како Цветоносна недела и Врбица. Тоа е денот кога го доживуваме Христовото славно влегување во Ерусалим кога неговите ученици и симпатизери кршат цвеќе од дрвјата и врбови гранки и со нив, како и со својата облека […]

(ВИДЕО) Свадба во Скопје: Не може нам корона ништа

Mastilo

На различен начин граѓание го поминуваат времето во самоизолација. Домовите не смеат да се напуштат до 5 часот наутро во понеделник, па секој бара различен начин како да си го пополни времето. Некои семејства се фатија за генерално чистење, некои уште вчера масовно се упатија кон своите викендици за да […]

(ВИДЕО) Кога слеп ќе прогледа: Се јави и Цацко за короната

Mastilo

Комичарот Љупчо Бубо Каров, кој за разлика од своите партнери од легендарното трио „К 15“, се помалку го има на ТВ-екраните, конечно сними интересно видео и тоа за она што сите нѐ мачи – коронавирусот. Каров кој во меѓувреме стана и советник на министерот без ресор Роберт Поповски, преку ликот […]

(ВИДЕО) Ова е појако од било кој скеч: Еве за што сѐ ги плаќаме политичарите

Mastilo

Неверојатно! Ова е појако од било кој скеч, напиша легендарниот Миле Паника под видеото кое стана хит на социјалните мрежи. Во соседна Србија, најголемиот проблем на локалната самоуправа во градот Куршумлија, е замислете ГОВОРНИЦАТА од која советниците во Општината се обраќаат. На едни им е превисока,  на други прениска. Дали […]

Шефот на Телеком: Платата ми е 5.180 евра, се срамам

Mastilo

Бедри Истрефи, извршниот директор на јавното телекомуникациско претпријатие Телеком на Косово, се чувствува засрамен поради неговата месечна плата од 5.180 и побарал таа да му се намали, јавува дописникот на МИА од Приштина. Во интервју за ТВ Дукаѓини, Истрефи вели дека барањето за намалување на платата го поднел еден месец […]

Славиме Лазарова сабота: Никако не правете ги овие работи

Mastilo

Утре е Лазарова сабота, еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус којшто е променлив и секогаш се паѓа еден ден пред Цветници, a точно една недела пред најголемиот празник Велигден. На овој ден се споменува чудесното воскресение на четиридневно упокоениот Лазар извршено од Исус Христос. Овој настан бил на шест […]

Новороденчиња со заштитни визири го разнежнија светот

Mastilo

Во болницата Прарам во Бангкок, на новородените бебиња им ставаат заштитни визири за да ги заштитат од потенцијално заразување со коронавирус. Фотографиите кои ги направи „Ројтерс“ веднаш станаа хит на социјалните мрежи и го разнежнија целиот свет. И додека католиците го слават Велигден, на Тајланд моментално се празнува Сонгкран, нивната […]

Ги посетил родителите во Прилеп: Новинарот кој ги стави Заев и Мицкоски во изолација прво бил негативен

Mastilo

Лидерите на двете најголеми политички партии во земјава, Зоран Заев и Христијан Мицкоски од денес се во домашна изолација, откако министерот за здравство, Венко Филипче, утринава соопшти дека и двајцата биле на гости во една телевизиска куќа каде што биле интервјуирани од новинар за кого тестовите покажале дека е позитивен […]

Магија за Велигден: Еве како најубаво да ја декорирате трпезата

Mastilo

Најубавиот празник ни се приближува, а годинава веројатно првпат ќе го прославиме во вакви услови – вонредна состојба и најверојатно 24 часовен карантин. За Велигден остануваме дома, па овојпат ќе имаме доволно време на располагање да си направиме магична атмосфера. Покрај украсувањето јајца, многу е важно како секоја домаќинка ќе […]