fbpx

Министер го спореди коронавирусот со жените

Министерот за безбедност на Индонезија, Мохамед Махфуд, новиот коронавирус го спореди со жените.

– Пред некој ден добив порака од пријател, која гласеше: Короната е како твојата сопруга. Прво се обидуваш да ја контролираш, потоа сфаќаш дека не функционира тоа. И тогаш ќе се научиш да живееш со нејзе – изјави Махфуд.

Неговата изјава наиде на жестоки реакции од активисти и други Индонезијци.

Владата на Индонезија планира да ги укине карантинските мерки во некои делови од земјата и да се подготви за, како што е наведено, „новата нормалност“.

– Дали ќе останеме затворени засекогаш? Можеме да се прилагодиме на ситуацијата и истовремено да се грижиме за нашето здравје – истакна Махфуд.

Во Индонезија се регистрирани 24.538 лица инфицирани со Ковид-19, од кои 1.496 починале.

Следни Објави

Филипче: Починаа двајца од Тетово, постмортем брис на пациент од Скопје

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти – Скопје 1– Куманово 1– Прилеп 4– Велес 9– Битола 1 Починаа двајца пациенти од Тетово. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 74 годишен пациент, лекуван на клиниката од 21 мај. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент на […]