fbpx

Најново за Ковид-19: Пронајдено антитело што го неутрализира вирусот!

Израелскиот институт за биолошки истражувања објави дека е завршена фазата на развој на антитело што би било ефективно во неутрализирање на SARS-Cov-2. Луѓе од тамошното министерство за одбрана го потврдија развојот на она што може да стане првиот противотров на Ковид-19.

– Сега противотровот преминува од фазата на развој во фазата на прифаќање на фармацевтските компании, што ќе овозможи масовно да се произведува и комерцијализира – информираат тие.

Научниот развој би бил направен на база на неколку протеини кои се штетни за човечкото тело и веќе е тестирано кај пациенти кои се ризични случаи на коронавирус.

Следни Објави

Бројот на починати повторно расте, 163 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 1794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 87-Куманово 7-Дебар 2-Штип 10-Прилеп 3-Тетово 16-Струга 8-Охрид 1-Кавадарци 1-Демир Хисар 1-Гостивар 8-Струмица 1-Кратово 1-Свети Николе 9-Кичево 3-Ресен 5 Починати се 8 лица, шест пациенти од Скопје, еден од Дебар и еден пациент […]