fbpx

Чума се појави во Кина: 11 починати, цело село во карантин

Локалните власти во кинескиот регион Внатрешна Монголија ставиле во карантин цело село во кое еден пациент починал од „цревна чума“, објави градската здравствена комисија.

Случаите на чума не се невообичаени во Кина, но болеста се јавува поретко. Од 2009 до 2018 година Кина пријавила 26 случаи на чума и 11 смртни случаи.

Градските власти на Баоту го изолирале селото во кое живеел починатиот пациент и ги ставиле во карантин неговите блиски контакти кои во моментов се негативни на тестовите за болеста и превентивно земаат лекови.

Симптомите кои ги имал починатиот пациент биле дијареја, силна болка во стомакот и треска.

Следни Објави

Додека фрлавте бидермаер, Арјета гледала како 22-годишниот брат ѝ умира во „8 септември“

Откако министерството за здравство денеска ја потврди информацијата дека 22-годишниот пациент од Скопје кој почина од Ковид-19 имал Даунов синдром, новинарката Мирослава Брнс одлучи да го открие неговиот идентитет и да даде свое видување за настанот којшто ја вознемири македонската јавност. – Смртта од Ковид за сите нас претставува статистички […]