fbpx

Ни остави музичка класика: Почина легендарниот Зоран Георгиев

Почина македонскиот пејач Зоран Георгиев, во Белград на 77-годишна возраст.

Георгиев, инаку роден во Охрид, ќе остане запамтен по извонредниот глас и преубавата музичка класика „Еден банкеж“, со која во 1962 година победи на фестивалот во Опатија.

Во 2012 година ја доби наградата „Буба Мара“ за животно дело.

Следни Објави

Паника меѓу луѓето: Откриен десет пати позаразен вид на корона!

Во Индонезија е откриен вид на коронавирус кој е десет пати позаразен од другите. Новата мутација на Ковид-19 под ознаката D614G, според моменталните податоци, сепак има помала смртност и се манифестира со помалку компликации. Научниците велат дека мора дополнително да се истражува дали оваа мутираност се должи на нагло зголемениот […]