fbpx

Помалку тестови, бројките алармантни: Починаа уште пет лица

Во последните 24 часа се направени 778 тестирања, а регистрирани се 177 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 96

-Куманово 5

-Штип 7

-Прилеп 1

-Тетово 19

-Велес 2

-Битола 1

-Кавадарци 1

-Гостивар 6

-Гевгелија 1

-Струмица 8

-Крива Паланка 2

-Радовиш 2

-Кочани 10

-Берово 6

-Виница 5

-Делчево 4

-Неготино 1

Починати се 5 лица, пациент од Тетово (67г), Струмица (87г), Крива Паланка (68г) и двајца пациенти од Кочани (70 и 73г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 107 оздравени пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 208.669 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 21.113, бројката на оздравени пациенти е 16.301, на починати е 797, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4.015. Денес се евидентира еден контролен тест.

Следни Објави

Најубавите души секогаш прерано заминуваат: Почина Марина Мициќ

На Градските гробишта „Бутел“ во Скопје денеска беше погребана познатата македонска архитектка Марина Мициќ, сопственичка на компанијата „Милениум дизајн“. Македонската јавност е шокирана од нејзиното прерано заминување. Мициќ, инаку родена 1971 година, важеше за една од најкреативните архитектки на својата генерација. – Колку прекрасни луѓе денес ја испратија, само уште […]