fbpx

Маки беше голем човек: Пријателите неутешни по смртта на Марјан Лазовски

Поранешниот селектор на машката и женската кошаркарска репрезентација на Македонија, Марјан Лазовски, ја загуби битката со коронавирусот.

Лазовски (58) беше тренер на Вардар, МЗТ Скопје, АМАК-СП, Пелистер, Торус и во Работнички.

На социјалните мрежи, пријателите со трогателни посвети се збогуваат со популарниот Маки.

– Ни останаа многу неиспиени кафиња и муабети за кошарката. Трајно во сеќавањата ќе ми останат бројните моменти со тебе и Стојна кога дружбата беше спортска и пред се’ нормална и човечка. Почивај во мир мајсторе. Денес сите загубивме голем човек и голем тренер. Вечна ти слава – напиша кондициониот тренер Златко Јанакиевски.

Следни Објави

Најсреќна беше меѓу децата: Д-р Вера почина од корона

Д-р Вера Рајиќ, еден од најпознатите педијатри во Шабац, почина на 77-годишна возраст од компликации на Ковид-19, јавуваат српските медиуми. Познатата докторка целиот работен век го помина со најмладите. Лекуваше генерации деца, а по пензионирањето продолжи да работи во приватниот сектор, информираат српските медиуми. Дека многумина ја обожаваа говори и […]