fbpx

Збогум добар човеку: Гитаристот Предраг почина од корона

Од последици на Ковид-19 денеска почина гитаристот Предраг Тошовиќ-Пеѓа.

Докажаниот музичар свиреше во повеќе познати српски бендови, а последните години беше дел од групите „Директори“ и „Сајси“.

Од Предраг се простија и членовите на култниот состав „Партибрејкерс“.

Емотивни посвети за Тошовиќ на социјалните мрежи пишуваат и други негови колеги.

„Збогум голем човеку!“, „Голема загуба за музиката“, „Почивај во мир“ се дел од коментарите на оние кои ја следеа неговата кариера.

* Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО.

Следни Објави

Хрватска во шок: Почина Милан Бандиќ

Ненадејно на 66 години почина Милан Бандиќ, градоначалникот на Загреб, јавија хрватските медиуми. Веста за неговата смрт ја потврдија и од Клиничката болница „Свети Дух“. Од Град Загреб информираат дека Бандиќ починал од срцев удар. Фото: Марко Тодоров/Ханза Медиа