fbpx

Tатко и син со аутизам вe канат на ручек во Босилово: Коста и Виктор се нашите херои

Коста Тимов, 48-годишен долгогодишен менаџер во угостителскиот бизнис, неодамна го отвори етноресторанот „Кај Виктор“ во Босилово. Го води заедно со неговиот 19-годишен син кој има аутизам.

Коста бил професионален кошаркар и играл во првата македонска лига, а денес е дел од ветеранската кошаркарска лига. Повеќе од една деценија бил во менаџерскиот тим на хотелот и казиното „Принцес“ во Гевгелија, а патем учел и запишувал рецепти од готвачите кои работеле таму.

Иако има само 48 години, Коста е сестран како за неколку животи и живее и работи „300 на саат“. Сè што треба за неговиот син единец, сега веќе 19-годишниот Виктор кој е дете со аутизам.

Посветеноста на овој татко е нешто што не се опишува во само еден текст, бидејќи Коста заслужува внимание како човек кој има уште многу планови и планира во својот систем да вклучи и да им помогне и на други родители кои имаат деца со посебни потреби да си го најдат својот пат.

Вели дека неговиот син Виктор син се родил како здраво дете, но на околу 15-месечна возраст, по примената вакцина, состојбата се променила.

За голготата со образовниот порцес на неговото чедо, но и воопшто за третманот на децата со попреченост, Коста зборува отворено за порталот „Мајка и дете“.

Следни Објави

Беше македонска барбика, сега го живее американскиот сон: Има две дипломи и семеен бизнис

Веројатно се сеќавате на кавадарчанката Јасмина Мукаетова, пејачката која важеше за една од најатрактивните фолкерки на нашата естрада. Поради изгледот, особено поради преопзнатливата виткана коса, ја нарекуваа македонска барбика, а нејзе овие комплименти ѝ годеа. Јасмина веќе една и пол деценија живее во Њу Џерси, Америка. Денеска е 40-годишна среќна […]