fbpx

Да се биде значи да се дејствува: 10 животни лекции на Кант

Mastilo

На денешен ден 1724 година е роден познатиот германски филозоф Имануел Кант, професор на Универзитетот во Кенигзберг, основач на германската класична филозофија. Кант ја поставил хипотезата за природно формирање на Земјата и небеските тела. Негови најпознати дела се „Критика на практичниот ум“, „Критика на чистиот ум“ и „Општа теорија на […]

Еве зошто мажите мислат дека туѓата жена е послатка: Жива вистина!

Mastilo

Ви пренесуваме една поучна стара приказна за мажите и нивните сопруги Еднаш многу одамна, Господ ослепел десет луѓе. Едниот од нив ја орал земјата, другиот чувал овци, третиот ловел.. По некое време тие му се обратиле: „Сѐ е тука, но нешто ни недостига. Досадно ни е.“ Господ им дал тесто […]

Идентификувани 18 лица, МВР нема да им прости на играорците

Mastilo

Соодветни мерки и активности најави Министерството за внатрешни работи во врска со настанот во Гевгелија на 19-ти април кога повеќе граѓани ја прекршија забраната за движење согласно уредбите на Владата. Министерството за внатрешни работи, односно надлежните служби, во текот на денов од веќе идентификуваните 18 лица учесници на настанот, извршија […]

Филипче со поблаги мерки за движење, граѓаните ќе имаат повеќе време за живот

Mastilo

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави благо релаксирање на рестрикциите за движење, но и дополнителни мерки за подигнување на лична заштита. Во работните денови полицискиот час ќе трае од 19 до 5 часот наутро, а за време на викенд од сабота во 13 часот до 5 часот […]

(ВИДЕО) Тинејџерка се прослави преку ноќ, нејзината креативност воодушевува

Mastilo

Ерин Слоун е американската тинејџерка која го воодушеви светот. Таа преку ноќ стана интернет-сензација поради нејзиниот креативен начин да се справи со здодевноста со којашто се соочува поради изолацијата. Слоун од својата детска соба направи сала за планинарење. – Редизајнирањето на ѕидот траеше една недела. Само ја затворив вратата, си […]

Дали најлошото допрва доаѓа?

Mastilo

Кога е во прашање пандемијата на новиот коронавирус најлошото допрва доаѓа, тврди шефот на Светската здравствена организација. Она што особено загрижува е тоа што изјавата на Тедрос Аданом Гебрејесус доаѓа во време кога многу земји почнаа да ги олеснуваат ограничувањата. Тедрос не прецизира зошто верува дека пандемијата, од која се […]

Илјадници евра или затвор: Дали орото скапо ќе ги чини гевгеличани?

Mastilo

Казните за непочитување на полициски час за физички лица се движат од 2.000 до 2.500 евра или казна затвор до една година. Доколку навистина соодветно бидат санкционирани лицата кои вчера се собраа на улица и свесно го прекршија велигденскиот полициски час, масовното оро во популарното ромско маало може скапо да […]

Последна прегратка од Том и Џери: Збогум Џин Дејч!

Mastilo

Американскиот илустратор, аниматор, филмски режисер и продуцент Џин Дејч почина на 95 години во Прага. Познатиот уметник и карикатурист е еден од најзаслужните за развојот на ликовите од цртаните филмови „Попај морнарот“ и „Том и Џери“, а работеше и на анимираните филмови „Хобит“, „Алиса во Париз“, „Силвестер и волшебниот кристал“ […]

Паметен тоалет препознава 10 различни болести

Mastilo

Одењето во тоалет во иднина може да подразбира не само олеснување за нашиот организам, туку и ослободување од некои стравови за нашето здравје. Научници од Универзитетот Станфорд конструирале паметен тоалет што може да ги анализира изметот и урината и да предупреди на различни болести, дури и на некои форми на […]

Откако се разведоа, една работа не може никако да ѝ прости

Mastilo

Докажаниот македонски музичар Горан Алачки со години е во хармонична врска со познатата ТВ-водителка Марина Дојчиновска. Му требаше долго време да проговори за новата љубов, откако по цели 25 години брак се разведе од популарната пејачка и водителка Адријана Алачки со која има две деца. Горан, пред две години преку […]