fbpx

Почна најдолгиот полициски час, Кичеец пуштен на слобода

Mastilo

Почна маратонскиот 85-часовен полициски час за сите граѓани на територија на целата земја. Забраната и посебниот режим на движење за време на најголемиот христијански празник Велигден ќе трае до 21 април (вторник) до 05:00 часот. Владата го задолжи Министерството за внатрешни работи да ги интензивира контролите околу верските храмови. Од […]

Живеам во спалната, постојано сум со маска: Докторка удри по македонските граѓани

Mastilo

Работам 24ки сама. Ако треба продолжувам плус смена. Се менуваме 3 колешки. Полиција ме носи, полиција ме враќа. 100 луѓе на еден лекар, сите збеснати за дома, сите по доктор викаат оти нема по кој друг. Прегледувам и со полиција до мене оти знаат да се агресивни. Доктор е крив […]

Овие лекции на Френклин ви гарантираат успех!

Mastilo

Правилата за успех на Бенџамин Френклин, американски државник, филозоф, физичар, економист и писател, и ден денес се важна животна лекција, па ви ги претставуваме во продолжение. Апстиненција: Не јади до прејадување; не пиј до вртоглавица. Тишина: Зборувај само тогаш, кога со тоа ќе можеш да се збогатиш себе или пак […]

Ќе запалиме свеќа другпат, Господ знае што се случува

Mastilo

Секоја година ми е Велигден.Да не речам секој ден.Некогаш сум постела, некогаш не.Некогаш сум се причестувала, некогаш не.Во последно не постам ни на петоци. Само пред големи празници.Не одам секогаш в црква.Најчесто одам кога нема никој. Црквата е религиски објект. Верата е поврзана со религијата, но не и со објектот. […]

(ФОТО) Што се случува на небото над Скопје?

Mastilo

Напнато е вечерва на социјалната мрежа „Твитер“ откако повеќе корисници споделија пораки дека на небото над Скопје нешто чудно се случува. Еден од коментарите е дека вечерва над повеќе македонски градови се случувало вистинска мистерија. Теорииите на заговор дека 5Г мрежата придонела за пандемијата на коронавирусот не стивнуваат. Откако на […]

Ако еден го прекрши правилото, сите ќе страдаме

Mastilo

Апелите од институциите и критиките од поголемиот дел на јавноста не ги предомислија свештениците да ја испочитуваат традицијата – причесна со иста лажичка за секого. Дали верниците навистина одржуваа социјална дистанца? Дали сите икони навистина беа дезинфицирани? Дали тие што останаа дома се помалку верници? Еден верник за една телевизија […]

Замина шерифот од „Рамбо“: Почина Брајан Денехи

Mastilo

Американскиот филмски, телевизиски и театарски актер, продуцентот и режисер Брајан Денехи почина на 82 години. Неговата смрт не е поврзана со коронавирусот. – Поголем од животот, горд и посветен татко. Ќе ѝ недостига на сопругата Џенифер, на семејството и на бројните пријатели – напиша Елизабет Денехи, ќерката на славниот холивудски […]

(ФОТО) Слаткар го покажа синот

Mastilo

Популарниот хипхоп-музичар Марко Маринковиќ и поранешната манекенка и модел Сања Николиќ вчера станаа родители, а Слаткар денес ја објави и првата фотографија со синот. „Се роди Моша Маринковиќ. Голем да му расте“, во свој препознатлив стил ја сподели тој радосната вест со фановите. Двојката се венча во 2014 година и […]

(ВИДЕО) Гувернер дели коњак како лек за корона

Mastilo

Гувернерот на Најроби, Мајк Мбуви Сонко, на сиромашното население во Кенија дели коњак, тврдејќи дека овој жесток пијалок штити од коронавирус. Тој на социјалните мрежи сподели фотографија од шишиња коњак кои се нашле во пакетите со основни намирници. Повикувајќи се на наводни резултати од истражување на Светската здравствена организација и други […]

(ФОТО) Пееше за Македонија на „Евросонг“, а сега позираше гола

Mastilo

Пејачката на македонскиот поп-рок бенд „Ај Кју“ пријатно ги изненади своите обожаватели со последната фотографија која ја сподели на социјалните мрежи. Марија Ивановска и „Ај Кју“ во 2018 година ја претставуваа Македонија на „Евросонг“ во Лисабон. На нашата земја не ѝ донесоа пласман во финалето, а следната година таа ја […]