fbpx

Ново откритие: Еве колку време заразените капки остануваат во воздухот!

Инфицираните капки со коронавирус во воздухот може да опстанат дури еден час, тврди британскиот виролог Венди Баркли. Таа нагласува дека ова било и причината Светската здравствена организација да го промени својот официјален став, признавајќи дека трансмисијата на вирусот преку воздух сепак е возможна.

Кога е во прашање, пак, употребата на маски за лице, Баркли која е вработена во лондонскиот „Империјал колеџ“ објаснува дека нивната намена е да се заштитат здравите од заразените, бидејќи истите можат до одреден степен да спречат пренесување на коронавирусот преку капки, вели таа за „Гардијан“.

Следни Објави

Почина пациент на 42 години, нови 136 заразени

Во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 46-Куманово 6-Дебар 7-Штип 14-Прилеп 1-Тетово 12-Струга 9-Велес 1-Охрид 2-Гостивар 13-Струмица 2-Радовиш 3-Крушево 2-Кочани 1-Пробиштип 1-Демир Хисар 2-Кратово 1-Свети Николе 5-Кичево 4-Ресен 4 Починати се 6 лица, двајца пациенти од Скопје, еден од […]