fbpx

Нека ти е светол патот: Почина пејачот Игор Пармаковски

Почина хорскиот пејач Игор Пармаковски кој со години се бореше со Кронова болест. Неговата состојба беше критична, а семејството на битолскиот музичар постојано апелираше на социјалните мрежи за помош и донации од хуманите граѓани.

Хуманитарни настани организираа и неговите колеги од Националната опера и балет кои и ја потврдија информацијата за неговата смрт.

– Со голема тага ја примивме веста за прераното заминување на нашиот колега, соработник и драг пријател. Почивај во мир, нека ти е светол патот! Искрено сочувство до семејството! – напишаа тие на „Фејсбук“.

Почина ѕвезда од 90-тите: Пронајдена е мртва пред нејзиниот дом

Пармаковски лани отворено раскажа како болеста го довела до 39 килограми.

– Се манифестира со почести и понекогаш крвави столици. Кај осумдесет проценти од заболените се манифестира со едем (оток) кај спојот на тенкото со дебелото црево. Истава патологија може да се јави и на кој било дел од тенко и дебело црево. Исто така од внатрешноста на цревото може да се направат афти, фиброза, чир и отоци, со што практично тоа изгледа како „калдрма“. Поради овие промени во цревата страда целиот организам со дехидрирање, болки, температура, замор, губење на апетитот, промени во крвната слика – раскажа тој за порталот „ММС“.

Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО.

Следни Објави

Пребрзо нè снемува: Снеже Велков емотивна и искрена

Пребрзо нè снемува, се ретчиме пречесто… Пречести се црнобелите фотографии и зборовите слава му. Пребројни се сочувствата а преболни желбите: „Барем само уште еднаш!“ Затоа: Не попосле! не покасно! Не утре, Не за кратко, Не по еден час СЕГА ВЕДНАШ! Покажи, јави се, докажи, проголтај прозбори, ислушај, помоли, прости.. Гушни, […]