fbpx

Топи 10 сантиметри во обем за 10 дена: Чудотворен рецепт на славната руска билкарка

Реномираната руска билкарка, д-р Ирина Стефановска, откри револуционерен рецепт кој ги освои жените ширум светот. Благодарение на нејзиниот мелем, дамите топат по еден сантиметар во половината дневно. Убавината на истиот е што е многу едноставен и лесен за подготовка и воопшто не ви се потребни скапи состојки.

Тајната е во лутиот и ароматичен рен кој освен што го подобрува варењето на храната, поволно влијае и во превенција на канцер, ја подобрува работата на срцето и ги штити нервите. Оваа билка ги содржи витамините Ц, Б1, Б6, Б12, железо, калциум, магнезиум и фосфор и освен што вкусен додаток во исхраната, таа е и вистински лек.

За рецептот на д-р Стефановска потребни ви се следните состојки:

● 125 грама рен
● 3 непрскани лимони
● 3 лажици мед

Подготовка:

Исечете го ренот и добро сомелете го во блендер. Лимонот добро исплакнете го, исечете го на коцки и извадете ги семките, а потоа додадете го во блендерот. Потоа додадете го и медот, и сето тоа добро измешајте го. Смесата ставете ја во стаклена тегла и чувајте ја во фрижидер.

Консумирајте по една лажица од овој мелем, два пати дневно, со оброк. Резултатите ќе бидат видливи веќе по три недели.

Важен совет:

Ренот може да се користи во текот на целата година, но мора навреме да го ставите или во влажен песок или да го чувате во подрум. Поголемите корени може да ги сочувате така што ќе ги замотате во алуминиумска фолија, а потоа ќе ги чувате во фрижидер.

Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО.

Следни Објави

Ице почина од системска корона во проклетијава: Сопругата на Атанасовски неутешна

Веста за прераната смрт на македонскиот саксафонист и мајстор на дувачки инструменти, Ице Атанасовски, синоќа ги вознемири неговите колеги од естрадата, но и неговите најблиски роднини и пријатели кои денеска цел ден му посветуваа емотивни статуси на социјалните мрежи. Сега се огласи и неговата сопруга Гордана. Таа има забелешка на […]