fbpx

Патувај во мир, твоите дела ќе останат: Драган Ристов почина од корона

Згасна животот на уште еден медиумски работник. Колегата Драган Ристов почина од компликации на Ковид-19. Зад себе остави сопруга и две деца.

„Мирно небо“, напиша актерката Јелена Јованова за својот сограѓанин.

Негови роднини и пријатели се’ уште се во шок по трагедијата.

„Има многу убави и големи работи по кои ќе се памети твоето име. На последната средба добив твое уметничко дело. Патувај во мир“ е еден од поемотивните статуси споделени на „Фејсбук“.

Ристов кој последниот период беше вработен во секторот за односи со јавност во Општина Штип, за себе велеше дека е самоук уметник и аматер, иако речиси три и пол децении твореше и тоа само со молив. Тој комплетно му се посвети на хиперреализмот, уметнички правец кој многу наликува на фотографирање со висока резолуција.

Неговите портрети и актови двапати биле изложувани, еднаш на домашен терен, а еднаш во Париз со поддршка од Министерството за култура.

„Во мојата кујна врие“, објави неодамна Ристов, алудирајќи на новата изложба која со голема радост ја подготвуваше.

Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО.

Следни Објави

Николас Кејџ се ожени со 26-годишна девојка: Ваков стајлинг никој не очекуваше!

Оскаровецот Николас Кејџ (57) се ожени по петти пат. Холивудскиот актер стапи во брак со неговата 26-годишна девојка Рико Шибата. Двојката се одлучи за интимна венчавка во Лас Вегас која се случила уште на средината на февруари, но фотографиите дури сега се појавија во медиумите. Особено впечатлив е аутфитот на […]