fbpx

(ФОТО) Лидија и татко ѝ пронајдени мртви: Ги убиле поради ОВА, сите се во шок

Никој не претпоставувал дека во семејната куќа имаат нешто толку „опасно по живот“

Пред точно една година биле убиени средовечен маж и неговата ќерка тинејџерка, а истрагата покажала дека злосторството најверојатно било поврзано со кражба на неколку скапоцени виолини.

Германците Бернард Рајмонд вон Бредов (62) и неговата ќерка Лорена Лидија (14) биле ликвидирани во Парагвај, во близина на главниот град Асунсион. Таткото бил измачуван пред да биде убиен.

Бернард бил колекционер на музички инструменти и се преселил во Парагвај во 2018 година.

Државната обвинителка за локална радиостаница изјавила дека многу е веројатно виолините на Бернард да биле оние од 18-ти век на прочуениот мајстор Антонио Страдивари кои денеска чинат милиони долари.

Лидија и татко ѝ во младоста

Властите веќе извршиле рација во домовите на тројцата осомничени и велат дека во истите пронашле оружје, но и документи кои наводно ја потврдиле автентичноста на виолините.

Колку за споредба, една Страдивари виолина во 2011 година беше продадена за неверојатни 16 милиони долари.

Фото: Фејсбук

Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО

Следни Објави

Трагедија во семејството на Јана: Моето дете, моето сè!

Јана Тодоровиќ сподели тажна вест. Познатата пејачка со трогателни зборови се прости од нејзиниот внук. „Денеска престана да чука срцето на мојот единствен внук. Мој Бане, моето дете, моето се’, за жал, не е повеќе со нас. Тета ќе те сака засекогаш“, напиша таа во емотивната посвета на социјалните мрежи. […]