fbpx

(ФОТО) Пееше за Македонија на „Евросонг“, а сега позираше гола

Mastilo

Пејачката на македонскиот поп-рок бенд „Ај Кју“ пријатно ги изненади своите обожаватели со последната фотографија која ја сподели на социјалните мрежи. Марија Ивановска и „Ај Кју“ во 2018 година ја претставуваа Македонија на „Евросонг“ во Лисабон. На нашата земја не ѝ донесоа пласман во финалето, а следната година таа ја […]

Сега сме земја со висок ризик, Филипче ќе држи пресови од дома

Mastilo

Со новозаболените 107 лица кои беа потврдени од министерството за здравство, бројката на заразени во нашата земја се искачи на 1.081 лица. Со тоа Македонија влезе во земји со висок ризик од коронавирусот. Во таа група се сите држави кои имаат над 1.000 дијагностицирани пациенти. Советот за безбедност на денешниот […]

(ВИДЕО) Музика за време на корона: Лепи Џони ги возбуди скопјани

Mastilo

Некогашниот фронтмен на скопскиот бенд „Д Џон“, музичарот Љупа Ангелов, беше првиот уметник што одржа концерт на отворено во рамките на проектот „Култура во време на корона“. Лепи Џони, како што му е уметничкото име, настапи на покривот на Домот на градежни работници, а за овој ангажман ќе добие хонорар […]

Оваа моќ ја има првото вапцано јајце!

Mastilo

Првите три јајца се вапсуваат на Велики четврток уште рано во темнина за да не ги види сонцето. Затоа, според верувањата, не се расипуваат со години Старите адети кажуваат дека в зори на Величетврток треба да се вапса барем едно црвено јајце. Првото вапсано јајце му се наменува на Господ […]

Чудо во Иран: Рачен уред кој препознава корона на 100 метри

Mastilo

Иранскиот генерал Хосеин Салами тврди дека открил рачен уред кој може да ги идентификува луѓето заразени со коронавирус на оддалеченост од 100 метри. Тој објаснува дека прецизноста на уредот е 80 проценти без да наведе докази, информира „БИ-Би-Си“. „Основата на овој уред е да се создаде магнетно поле засновано на […]

Преживеала три епидемии: Италијанка наполни 109 години

Mastilo

Италијанката Лисета Форнари преживеала две светски војни и три епидемии, а денеска наполни 109 години. Лисета е родена на 15 април 1911 година. Како шестгодишно дете заболела од шпанска треска, но се излекувала, а сега е во изолација за да се заштити од новиот вирус, јавува италијанскиот весник „Република“. Таа […]

Се роди Моша, Слаткар стана татко

Mastilo

Популарниот хипхоп-музичар Марко Маринковиќ и поранешната манекенка и модел Сања Николиќ станаа родители. „Се роди Моша Маринковиќ. Голем да му расте“, во свој препознатлив стил ја сподели Слаткар радосната вест со фановите. Двојката се венча во 2014 година и ова е нивно прво дете.

(ВИДЕО) Бразилскиот „крал“ на кокаинот конечно зад решетки

Mastilo

Во луксузен хотел во Мапуто, главниот град на Мозамбик, после две децении бегство уапсен е еден од најбараните криминалци во Бразил, 49-годишниот Жилберто Апаресидо дос Сантос. Славниот „Фумињо“ е упасен заедно со уште двајца соучесници од Нигерија, а е обвинет за организирање трговија со дрога за еден од најмоќните бразилски […]

(ВИДЕО) Против корона со песна: Распеани македонски доктори

Mastilo

Денис Јанкуловски, вработен во Центарот за јавно здравје-Скопје, на социјалните мрежи сподели интересно видео со свој колега, додека двајцата патуваат до работното место. „Кога ќе ме прашаат како издржувам. Е, вака! Дуо Коронабастерс космонаути се спрема за Јуровижн“, напиша тој под објавата.

За овие работи не се грижам повеќе: Исповед на 50-годишна жена!

Mastilo

Една жена на својот јубилеен 50-ти роденден одлучи да расчисти со многу работи. Сега конечно ги разбрала вистинските вредности и се надева дека здравјето ќе ја служи што е можно подолго за да го живее животот кој отсекогаш го посакувала. Нејзината исповед ви ја пренесуваме во целост! Нема повеќе да […]