fbpx

Топи 10 сантиметри во обем за 10 дена: Чудотворен рецепт на славната руска билкарка

Mastilo

Реномираната руска билкарка, д-р Ирина Стефановска, откри револуционерен рецепт кој ги освои жените ширум светот. Благодарение на нејзиниот мелем, дамите топат по еден сантиметар во половината дневно. Убавината на истиот е што е многу едноставен и лесен за подготовка и воопшто не ви се потребни скапи состојки. Тајната е во […]

Од тефтерот на баба ми: Бадникова посна погача по старински рецепт!

Mastilo

Состојки: – 30 грама квасец – 500 мл вода – 1 лажица шеќер – 1 лажица сол – 700 + 100 грама брашно – масло (зависи дали е постот на вода или не – 50 мл) – сусам Подготовка: Во врела вода иситнете го квасецот, па додадете го шеќерот и […]

(РЕЦЕПТ) Омилениот колач во Југославија: Бабите го правеа секоја Нова година!

Mastilo

За новогодишната ноќ ви предлагаме да направите еден убав колач кој нашите баби постојано го подготвуваа СОСТОЈКИ: * 150 гр ореви * 2 јајца * 60 гр шеќер * ванилин шеќер * 200 мл млеко * 100 мл масло * 270 гр брашно * прашок за пециво * 10 лажици […]

(РЕЦЕПТ) Најмеките кифлички на светот: Ова домашно тесто се топи во уста!

Mastilo

Состојки: 1,1 кг брашно 500 мл млеко 300 мл масло 2 јајца 2 лажици шеќер 1 лажица сол 50 гр свеж квасец 1 јајце за мачкање Сусам за наросување 1 маргарин Подготовка: Во млако млеко ставете го квасецот, прстофат  сол и шеќер и оставете да надојде. Во поголем сад соединете […]

Рецепт за новогодишна салата: „Снежна кралица“ за секоја свечена пригода!

Mastilo

Состојки: 250гр ракчиња, 2 парчиња кашкавал, 6 варени јајца, 200 гр шунка, 1 помала главица кромид, 1 јаболко, 100гр кикирики, 350мл мајонез, 2 лажички оцет, 1 лажичка шеќер, пола лажичка сол, 100гр ореви.  Подготовка: Кашкавалот ставете го во замрзнувач. Исецкајте го кромидот, додајте сол, шеќер и оцет. Прелијте со превриена […]

(РЕЦЕПТ) Лековита домашна супа: Само една чинија го чисти организмот!

Mastilo

Состојки: 500г пилешко месо 1 комплет за супа 1 кромид Сол Црн пипер Сув зачин или вегета Домашни јуфки Подготовка: Исчистете го комплетот за супа и заедно со пилешкото исецкано на парчиња ставете ги во лонец со ладна вода. Излупете го кромидот и запечете го на алуминиумска фолија директно на […]

Чоколадна торта без брашно: Омилениот РЕЦЕПТ на Меган Маркл

Mastilo

Откако му стана сопруга на принцот Хари, секојдневно дознаваме нови работи за Меган Маркл. Научивме дека практикува јога, и дека особено води грижа за исхраната. Секое утро конзумира вода со лимон, а подоцна на дневното мени ѝ е каша со банани. За ручек вообичаено јаде протеинска храна, јаболки и бадеми. […]

Три тајни кои не ги знае секој: Ова е најдобриот рецепт за славска пченица!

Mastilo

Сварената пченица не смее да се плакне, баш тоа е првата тајна на совршената пченица Постојат многу начини на подготовка на славска пченица. Навидум, сите рецепти делуваат слични, но вкусот и тоа како е различен. Овој рецепт е докажан генерации наназад и секој што го пробал е воодушевен од крајниот […]

Најслаткиот десерт не се пече: Оваа торта од јагоди и јогурт е совршена!

Mastilo

Потребни состојки за кора: 250г мелени бисквити 50г путер 150г чоколадо за готвење Потребни состојки за фил: 600г свежи јагоди 250г шеќер во прав 600мл јогурт 300г грчки јогурт 150г свежо крем сирење (несолено) Желатин Подготовка: Путерот и чоколадото стопете ги на пареа и измешајте ги со мелените бисквити. Хомогената […]

РЕЦЕПТ: Јајца на око за еден поинаков Велигден

Mastilo

Денеска ви предлагаме да подготвите едни поинакви велигденски јајца. Ако сакате да имате оригинална декорација за претстојната велигденска трпеза, дефинитивно овој рецепт е наменет за вас. Состојки: Млечно или темно чоколадо Бело чоколадо Жолти чоколадни бонбони (бони топ или m&m’s) Лажица Зошто лажица? Лажицата има облик на јајце и е […]