fbpx

Бидете внимателни: На овие маски короната живее и до 7 дена

Mastilo

Најново истражување открива кои површини се најризични кога е во прашање коронавирусот. Истиот е респираторна болест и се пренесува првенствено преку капки, но откако се појави, се дебатира и за тоа колку може да се задржи на разните површини. Според последните научни сознанија објавени во стручното списание The Lancet, вирусот […]

4 помалку познати, но сигурни симптоми на коронавирус!

Mastilo

Коронавирусот има два главни симптома од кои сите најмногу стравуваме: температура и сува кашлица. Како пандемијата тече, лекарите откриваат сѐ повеќе начини на кои болеста може да се манифестира, па се појавуваат и помалку очигледни сигнали. Тоа е она што го нарекуваме „атипични симптоми“, но тие се почести од тоа […]

Зошто денес цел свет би требало да слави со Вухан

Mastilo

По 76 дена целосна блокада, кинескиот град Вухан од кадешто тргна пандемијата на коронавирус е повторно отворен. За два и пол месеци починаа 2.571 луѓе, но тоа што на жителите им е дозволено да ја преминат границата е значајно не само за нив, туку за целиот свет, бидејќи е потврда […]

Никој не сака да биде војник: Синот на Есма разочаран на Светскиот ден на Ромите

Mastilo

Симеон Атанасов, едно од 47-те деца кои Есма Реџепова ги одгледа, на денешниот Светски ден на Ромите објави тажна порака на социјалните мрежи. – Се сеќавам во далечната 1993 година кога се формираше првиот интернационален фестивал на ромска музика, „Шутка фест“, за кој главни виновници и основачи беа моите професори […]

Пазете се од овие две работи: Вирусот може да биде фатален и за луѓето без хронични болести

Mastilo

Зошто здрави луѓе, помлади од најчесто означената ризична група, позитивни на коронавирус и со многу благи симптоми сместени во домашна изолација, сепак развиваат тешка клиничка слика? И зошто мораат да бидат префрлени на одделението за интензивна нега? Ова прашање станува се поактуелно кај нас, но и во светски рамки. Два […]

Здрав домашен леб без да вклучите рерна: Овој рецепт масовно се споделува

route99

Една домаќинка го сподели својот метод за печење здрав леб за чија подготовка дури не ви е потребна ниту рерна Даниел Лутрел од Тасманија го сподели на фејсбук својот рецепт за домашен леб за кој дури не ви е потребна ниту рерна. Нејзиниот метод за печење веднаш стана вирален, а […]

Внимавајте со ракавиците: Доктор објасни кога се исклучително штетни

route99

Многу луѓе носат ракавици кога одaт во супермаркет или во аптека, но истите нѐ штитат само ако правилно ги користиме Д-р Каран Рангарџан, хирург во Националното здравственo одделение во Велика Британија, објаснува дека носењето ракавици наместо редовното миење раце претставува голема опасност. – Носите ракавици, а сте во супермаркет и […]

Македонец разочаран од дијаспората: Што имала к’смет Стамена

route99

Зошто луѓето се испраќаат на аеродром, зошто се канат по 500 луѓе на свадба, зошто децата јадат ќотек и други „македонЦки тингс“ Овој Македонец е роден и израснат во Австралија. Пред неколку години почнува длабоко да си ги истражува корените, па наидува на несфатливи работи кои одлучува да ги документира […]

Како против коронавирусот со помош на планетите?

route99

Размислувајќи, нормално знаев дека Сатурн по природа е сув и ладен како квалитет. Плутон е во знакот на Сатурн под негово влијание. Плутон и Сатурн во моментов би рекла дека се повеќе стравот, отколку вирусот, и можеби оној дел во приказната каде вирусот можеби бил наменет за некоја друга употреба, […]

Истражувавме и дознавме: Што прави Филипче по дома?

route99

По прогласената пандемија од страна на Светската здравствена организација, состојбата со КОВИД-19 во Македонија, но и во целиот свет е навистина загрижувачка, но на моменти на сите ни е потребен одмор од сериозни вести и ни фали малку забава. Ние одлучивме малку да истражуваме и да дознаеме што прави Венко […]