fbpx

(ФОТО) Сите се воодушевени од празничниот фустан на Меланија

Mastilo

Првата дама на Америка секогаш изгледа елегантно и префинето, па дури и кога е во изолација. Поради пандемијата од коронавирус, Меланија Трамп мораше да ја откаже традиционалната игра Egg Roll која ги собира семејствта на ливадата пред Белата куќа. Настанот го замени со видеопорака во која на најмладите им ја […]

Не сум излегла од дома: Пратеничка од СДСМ не знае како се заразила

Mastilo

Пратеничката од редовите на СДСМ, Кети Смилеска, е позитивна на коронавирус, информираат од Министерството за здравство. Смилеска се тестирала бидејќи, како што вели, ги имала сите симптоми како што се покачена температура, малаксаност и кашлица. Сепак, таа не знае од каде се заразила и тврди дека ги почитувала препораките и […]

Лоши вести од СЗО: Еве кога најрано да очекуваме вакцина

Mastilo

Вакцина против Ковид-19 ќе биде произведена за најмалку 12 месеци. Навистина не можеме да очекуваме да добиеме вакцина порано, а може ќе чекаме и подолго, изјави денеска портпаролката на Светска здравствена организација (СЗО), Маргарет Харис. Таа додаде дека развивањето на вакцина бара „концептуален доказ“ за ефикасност, како и докази за […]

Бесплатна прошетка низ МАРС

Mastilo

НАСА сега нуди можност виртуелно „да отидете“ на „Црвената Планета“, што е на околу 80 милиони километри од Земјата. Извршниот директор на Спејс-Икс, Илон Маск, кој има намера да го колонизира Марс, изјави дека билетот за до нашата соседна планета може да чини и под 500.000 долари, т.е. оваа бројка […]

Како тоа молчешки прифативме неодење в црква?

Mastilo

Знам дека ова ќе предизвика реакции, но не ми е грижа; затоа што сакам Правда, и логични решенија. Не сум против владините мерки за оваа пандемија, но не можам да прифатам како тоа молчешки прифативме не одење в црква за Велигден, заради заштита?.Еве некои прашања:– Зарем се плашите да влезете […]

Со овие мисли секогаш денот ќе ти биде најубав!

Mastilo

Постојано читаме мудри мисли, некои не прават тажни, други не развеселуваат, а повеќето од нив нѐ тераат да размислуваме, за највредното, за најважното.. Со овие мисли што ќе ги прочитате во продолжение, денот секогаш ќе ти биде убав! Главата горе, насмевка до уши и не дозволувај некој да ти застане […]

На спиење ни ја земаа и Чаршијата

Mastilo

Еден инженер си постави задача да изгради сред Петерсбург огромен ѕид од тули. Планира како да го изведе тоа, со ноќи не спие, размислува. Полека се формира секција мислители на инженерот и се прави план за изградба на уидот. Одлучено е да се гради(копа) ноќе, но така што за една […]

(ВИДЕО) Во Италија изградена болница за 30 часа

Mastilo

Импровизирана болница за интензивна нега на пациенти заразени со вирусот Ковид-19 е изградена во Италија за околу 30 часа, јавуваат тамошните медиуми. Новата импровизирана болница во предградие на Неапол, во населбата Понтичили, е составена од монтажни целини, а видео на кое се гледа изградбата беше споделено на „Твитер“. Медиумите објавија […]

Поранешниот премиер бара 10 дена целосна изолација

Mastilo

Поранешниот македонски премиер, Љубчо Георгиевски, бара целосно затварање на Македонија. – Бараме целосно затворање на цела Македонија на десет дена. Тоа е нужно за да се направи пресекување на вирусната криза. Тоа ќе биде вовед во понатаму, ослободување од мерките – изјави тој во отвореното студио на ТВ24.  – Ова […]

Нема седење на клупи: Нови мерки за заштита

Mastilo

Градоначалникот на Општина Центар, Саша Богдановиќ, информира дека воведуваат нови мерки за зголемена безбедност на граѓаните и спречување од дополнително ширење на вирусот КОВИД-19. – Денеска спроведовме акции за затворање и забрана за користење на јавната урбана опрема на територијата на Општина Центар. Клупите за седење ќе бидат покриени и […]