fbpx

Не одам на гробот сама: Проговори сопругата на Оливер Драгојевиќ

На денешен ден пред три години почина Оливер Драгојевиќ.

Легендарниот хрватски музичар остави творештво кое никогаш нема да се заборави, но остави позади себе и неутешна сопруга, три сина и седум внучиња..

Токму жената која во текот на целата кариера му беше рамо за плачење, но и најголема поддршка, се огласи на годишнината од смртта.

„Секогаш ме нарекуваше „жено“, речиси никогаш не ме викаше по име. И денеска ми е многу тешко, не одам на гробот сама, би се онесвестила. И денес кога ќе заѕвони телефонот, мислам дека тој ми се јавува“, вели Весна Драгојевиќ.

Двојката делеше добро и лошо речиси половина век.

„Си реков себе си дека е доста од осаменост, младешки глупости, а потоа се сретнав со неа, кога имав 26, а таа 19“, откри Оливер во едно интервју.

*Текстот не смее да биде превземан без дозвола на редакцијата на МАСТИЛО.

Следни Објави

Пет години без Марјан: Турунџиева со трогателна посвета за сопругот

Пред пет години почина сопругот на Сузана Турунџиева, познат скопски угостител и татко на нејзината помлада ќерка Матеа. „Што да напишам, а што веќе не сум напишала?! Пет години“, објави познатата пејачка, водителка и писателка под црно-белата фотографијата што ја објави на „Фејсбук“. Турунџиева во 2016 година му посвети книга […]