fbpx

Бог ти даде едно лице, а ти себеси си правиш друго

Mastilo

Научници од Универзитетот во Ливерпул неодамна докажаа дека делата на Шекспир влијаат позитивно на психата. Во продолжение ви пренесуваме дел од неговите мудри мисли за животот. „Ако музиката ја храни љубовта – свири“. „Љубовта не гледа со очите, туку со умот. Затоа крилестиот Купидон е насликан слеп“. „Ние знаеме што […]

Тинејџер од Кичево по грешка прогласен за позитивен: Семејството бара одговорност!

Mastilo

Семејството на 19-годишното момче од Кичево, за кого беше известено дека е втор дијагностициран случај на Ковид-19 од овој град, тврди дека детето е негативно на сите досега направени тестови, јавува порталот „360 степени“. Пациентот бил хоспиталзиран на Инфективното одделение во охридската болница со пневмонија. Таму двапати бил тестиран и […]

Од утре нови правила: Еве на кои места не ви треба маска на отворено

Mastilo

Премиерот Оливер Спасовски денеска на прес-конференција ги појасни новодонесените мерки на Владата, меѓу кои е и намалувањето на полицискиот час. Тој нагласи дека намалувањето на рестриктивните мерки никако не смее да значи опуштање и неодговорно однесување, туку напротив треба да се зголеми личната одговорност. – При секое излегување надвор строго […]

Заврши работа до 15 во сабота: Конечно ќе нѐ види викенд

Mastilo

Почнувајќи од утре, четврток, 23 април, се намалуваат рестрикциите на движењето. Секој работен ден, од понеделник до петок ќе биде дозволено движењето на граѓаните од 05:00 часот наутро до 19:00 часот. Забраната за движење во целата држава ќе почнува во 19 часот и ќе трае до 05 часот наутро. За […]

Додека ве слушав и јас верував во бајка: Мајката на заразеното бебе удри по Филипче

Mastilo

Мајката на четиримесечното бебе кое беше примено со Ковид-19 на Инфективната клиника во Скопје  реагира на условите за лечење на клиниката. Александра Ангелова во својата објава на „Фејсбук“ обвинува дека бебето не примало посебна исхрана како што тврдело Министерството за здравство. Нејзиниот статус ви го пренесуваме во целост. Ма какво […]

Борко меѓу првите ќе прими вакцина против коронавирус

Mastilo

Борко Андреевски кој подолг период живее и работи во Англија е еден од вкупно 500-те млади и здрави волонтери кои се пријавиле за пробното тестирање на новата вакцина против коронавирусот. Тестирањето ќе се одвива во фази на Универзитетот Оксфорд. – Сега сум во исчекување да ми кажат кога треба да […]

Да се биде значи да се дејствува: 10 животни лекции на Кант

Mastilo

На денешен ден 1724 година е роден познатиот германски филозоф Имануел Кант, професор на Универзитетот во Кенигзберг, основач на германската класична филозофија. Кант ја поставил хипотезата за природно формирање на Земјата и небеските тела. Негови најпознати дела се „Критика на практичниот ум“, „Критика на чистиот ум“ и „Општа теорија на […]

Еве зошто мажите мислат дека туѓата жена е послатка: Жива вистина!

Mastilo

Ви пренесуваме една поучна стара приказна за мажите и нивните сопруги Еднаш многу одамна, Господ ослепел десет луѓе. Едниот од нив ја орал земјата, другиот чувал овци, третиот ловел.. По некое време тие му се обратиле: „Сѐ е тука, но нешто ни недостига. Досадно ни е.“ Господ им дал тесто […]

Идентификувани 18 лица, МВР нема да им прости на играорците

Mastilo

Соодветни мерки и активности најави Министерството за внатрешни работи во врска со настанот во Гевгелија на 19-ти април кога повеќе граѓани ја прекршија забраната за движење согласно уредбите на Владата. Министерството за внатрешни работи, односно надлежните служби, во текот на денов од веќе идентификуваните 18 лица учесници на настанот, извршија […]

Филипче со поблаги мерки за движење, граѓаните ќе имаат повеќе време за живот

Mastilo

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави благо релаксирање на рестрикциите за движење, но и дополнителни мерки за подигнување на лична заштита. Во работните денови полицискиот час ќе трае од 19 до 5 часот наутро, а за време на викенд од сабота во 13 часот до 5 часот […]