fbpx

Една грижа помалку: Не мора да ја бришеме амбалажата од храна

Mastilo

Американската Агенција за храна и лекови им порача на граѓаните дека нема потреба да се мијат и бришат амбалажите од храната што ја купиле во продавниците. – Коронавирусот не се пренесува на тој начин. Сакаме да ги увериме потрошувачите дека не постои евиденција за човековата и животинската храна или амбалажа […]

Нобеловец тврди: Ковид-19 е создаден во лабораторија

Mastilo

Францускиот нобеловец Лук Монтањие тврди дека Ковид-19 нема природно потекло и дека е создаден во лабораторија. – Вирусот е дело на молекуларен биолог. Не е познато со која цел е тоа направено. Мојата работа е изнесување факти, јас никого не обвинувам и не знам кој тоа го направил и зошто. […]

(ФОТО) Со маски делеа храна: Меган и Хари никој не ги препозна!

Mastilo

Меган Маркл и принцот Хари се снимени со видео надзор како делат храна во Калифорнија. Двојката е лежерно облечена, во фармерки и маици, со маски и ракавици кои во Лос Анџелес се задолжителни кога ќе го напуштите домот. Меган и Хари биле во придружба на телохранители кои ги чекале во […]

Дали во Шведска навистина мирно се живее?

Mastilo

Мит е дека животот во Шведска тече нормално, вели тамошната министерка за надворешни работи Ан Линде. Нејзината земја привлече внимание откако не воведе ограничувања во движењето и за разлика од соседните земји не ги затвори рестораните и баровите. Сепак, клиентите треба да седат на безбедно растојание за да бидат услужени. […]

Почна најдолгиот полициски час, Кичеец пуштен на слобода

Mastilo

Почна маратонскиот 85-часовен полициски час за сите граѓани на територија на целата земја. Забраната и посебниот режим на движење за време на најголемиот христијански празник Велигден ќе трае до 21 април (вторник) до 05:00 часот. Владата го задолжи Министерството за внатрешни работи да ги интензивира контролите околу верските храмови. Од […]

Овие лекции на Френклин ви гарантираат успех!

Mastilo

Правилата за успех на Бенџамин Френклин, американски државник, филозоф, физичар, економист и писател, и ден денес се важна животна лекција, па ви ги претставуваме во продолжение. Апстиненција: Не јади до прејадување; не пиј до вртоглавица. Тишина: Зборувај само тогаш, кога со тоа ќе можеш да се збогатиш себе или пак […]

Замина шерифот од „Рамбо“: Почина Брајан Денехи

Mastilo

Американскиот филмски, телевизиски и театарски актер, продуцентот и режисер Брајан Денехи почина на 82 години. Неговата смрт не е поврзана со коронавирусот. – Поголем од животот, горд и посветен татко. Ќе ѝ недостига на сопругата Џенифер, на семејството и на бројните пријатели – напиша Елизабет Денехи, ќерката на славниот холивудски […]

(ФОТО) Слаткар го покажа синот

Mastilo

Популарниот хипхоп-музичар Марко Маринковиќ и поранешната манекенка и модел Сања Николиќ вчера станаа родители, а Слаткар денес ја објави и првата фотографија со синот. „Се роди Моша Маринковиќ. Голем да му расте“, во свој препознатлив стил ја сподели тој радосната вест со фановите. Двојката се венча во 2014 година и […]

(ВИДЕО) Гувернер дели коњак како лек за корона

Mastilo

Гувернерот на Најроби, Мајк Мбуви Сонко, на сиромашното население во Кенија дели коњак, тврдејќи дека овој жесток пијалок штити од коронавирус. Тој на социјалните мрежи сподели фотографија од шишиња коњак кои се нашле во пакетите со основни намирници. Повикувајќи се на наводни резултати од истражување на Светската здравствена организација и други […]

(ФОТО) Пееше за Македонија на „Евросонг“, а сега позираше гола

Mastilo

Пејачката на македонскиот поп-рок бенд „Ај Кју“ пријатно ги изненади своите обожаватели со последната фотографија која ја сподели на социјалните мрежи. Марија Ивановска и „Ај Кју“ во 2018 година ја претставуваа Македонија на „Евросонг“ во Лисабон. На нашата земја не ѝ донесоа пласман во финалето, а следната година таа ја […]