fbpx

(ВИДЕО) Скопјани пееја на тераси за Тоше

Mastilo

Вечерва од покривот на трговскиот центар „Сити мол“ музика пушташе Бабура Јуниор. Еден од поемотивните моменти беше кога познатиот диџеј пушти песна од никогаш прежалениот Тоше Проески. Настанот „Звуците на урбан Карпош“ го организира Општина Карпош, со цел да им се овозможи забава на граѓаните за време на полицискиот час. […]

(ВИДЕО) Ретка појава: Срна плива во Дојран

Mastilo

Во свет во кој човекот е дистанциран од природата, животните уживаат и таму кадешто вообичаено не им е дозволено. Уживајте во оваа ретка појава во Дојран! Оваа срна е нашиот позитив на денот! За видеото кликнете ТУКА!

Наум Петрески револтирано порачува: Кој ли ве стави на власт?

Mastilo

Докажаниот фолк-пејач Наум Петрески денеска на својот фејсбук-профил им се обраати на институциите кои раководат со државата искажувајќи го својот став за самоизолацијата. Неговата објава наиде на многу рекции, а го поддржаа и многу други познати личности. Статусот ви го пренесуваме во целост: „Од денеска јавно им кажувам на властите […]

(ВИДЕО) Македонците лути: Момче со милениче приведено во полиција

Mastilo

Пред неколку часа осамна снимка на „Фејсбук“ на која се гледа како полицијата приведува младо момче со своето милениче. Претставниците на македонските безбедносни органи не користат никаква заштитна опрема. Од МВР сѐ уште нема официјални информации за случајот, а видеото веќе стана вирално. Според коментарите, Македонците се лути на оваа […]

(ВИДЕО) Карантин во Црна Гора: Цело маало ја пее „Македонско девојче“

Mastilo

Слушнете, браќа Македонци! Дали има на овој бели свет, поубаво девојче од Македонче? Вака пееше цело маало во Подгорица-Црна Гора за време на полицискиот час! Му благодариме на господинот Владимир Вуковиќ кој ни го прати ова видео! Фејсбук-статус на Василка Китановиќ

(ФОТО) Масовно оро во Гевгелија: Граѓаните прашуваат каде е полицијата

Mastilo

Видео во живо на кое се гледа како преку педесетина граѓани играат оро на улица во популарното ромско маало во Гевгелија, пред половина час беше постирано во една интернет-група. Ова евидентно непочитување на забраната за движење и групирање ги разлути гевгеличани, иако имаше и такви кои го поздравија масовното славење […]

Храна за сиромашните во Велес: Дали оди во вистинските раце?

Mastilo

Гостилницата „Боем“ во сопственост на Панче Ќумбев со семејството, вчера подели храна на 400 луѓе. „Нека биде провокација за сите кои имаат ПОВЕЌЕ, да дадат на оние кои имаат ПОМАЛКУ! ВЕЧНИ ВЕЛИГДЕНСКИ ПРАЗНИЦИ“, напишаа од гостилницата под фотографиите на кои се гледа како граѓаните чекаат во ред за да си […]

Ѓоре од Велес го победи коронавирусот и очекува принова

Mastilo

Чувствата ми се измешани. Се радувам што успеав да победам во најтешката и најважната битка во мојот живот. Се радувам што моето дете ќе живее со двајца родители. Но, жал ми што татко ми не го дочека внукот, раскажува велешанецот Ѓоре Давчевски на кого пред три недели му беше дијагностициран […]

(ВИДЕО) Монструозен чин, семејствата на починатите во шок

Mastilo

Дури 62 надгробни плочи биле искршени во вандалскиот чин на сквернавење на христијанските гробишта во скопско Камник. Мештаните тврдат дека изживувањето се случувало за време на полицискиот час. Вандалскиот чин веднаш беше осуден од повеќе институции, партии, поединци и здруженија, а Акционерското друштво за погребни и придружни дејности „Бутел“ вети […]

Никој не сака да биде војник: Синот на Есма разочаран на Светскиот ден на Ромите

Mastilo

Симеон Атанасов, едно од 47-те деца кои Есма Реџепова ги одгледа, на денешниот Светски ден на Ромите објави тажна порака на социјалните мрежи. – Се сеќавам во далечната 1993 година кога се формираше првиот интернационален фестивал на ромска музика, „Шутка фест“, за кој главни виновници и основачи беа моите професори […]