fbpx

Владата ќе молчи до последен момент: Ќе има ли крантин од 58 часа?

Mastilo

И покрај препораката дадена уште пред три дена од страна на Комисијата за заразни болести за уште еден маратонски карантин овој викенд поради пазниците Рамазан Бајрам и „Свети Кирил и Методиј“, Владата сѐ уште нема донесено одлука дали 58 часа ќе бидеме затворени дома. Премиерот Оливер Спасовски кој денеска со […]

Ви стигна нереална сметка за струја? Еве што треба да направите!

Mastilo

Граѓаните чии сметки за електрична енергија не соодветствуваат со реалната потрошувачка, и истите не се корегирани од ЕВН, можат да поднесат претставка до Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги која има надлежност да постапува во овие случаи, информираат од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна […]

Што ни носи младата Месечина во Близнаци?

Mastilo

Само еднаш во 365 дена, Близнаците имаат млада Месечина во својот знак, а оваа година се активира утре на 22 мај Со младата Месечина во Близнаци се буди желбата кај многу личности за некои новитети, осебно на емотивно поле. Овој период е многу важен за зацртаните цели на кои треба […]

(ВИДЕО) Лука е роден здрав, по вакцината сѐ се смени: Нова исповед на Оџаклиевска

Mastilo

Легендарната македонска пејачка Маја Оџаклиевска со нова објава, овојпат пропратена со две видеа, повторно проговори низ што сѐ поминува со нејзиниот аутистичен внук Лука. Пред три недели Оџаклиевска отворено проговори за сите непредвидливи и помалку пријатни ситуации со кои морала да се соочи за време на самоизолацијата, а овојпат повторно […]

Расте бројот на заразени: Дури 40 нови случаи на Ковид-19

Mastilo

Во изминатите 24 часа направени се 549 тестирања, а регистрирани се 40 нови случаи на ковид-19. – Скопје 26– Куманово 1– Прилеп 1– Тетово 10– Велес 1– Битола 1 Досега во земјата се направени вкупно 23316 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 209 теста […]

Филипче: Гордана го кочи проектот за коронавирус вреден 90 милиони евра

Mastilo

Околу еден месец дополнителната заменичка министерка за финансии Гордана Димитриевска-Кочоска го кочи проектот за справување со коронавирусот вреден 90 милиони евра, средства од Светската банка кои, меѓу другото, се наменети за кревети за интезивна нега за сите инфективни одделенија во државава, за лабораториски капацитети… Ова за МИА го изјави министерот […]

Почнува сезоната во Грција: Од 15 јуни без задолжителни тестови

Mastilo

Туристичкиот период почнува на 15 јуни, датум кога може да се отворат сезонските хотели, а од 1 јули, постепено ќе започнат директните летови од странство до нашите туристички дестинации, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во видео пораката до јавноста во делот посветен на туризмот, јави дописничката на МИА од Атина. […]

„Вардар“ го менува името

Mastilo

Ракометниот европски шампион „Вардар“ ќе го промени своето име и од први јуни ќе се вика Вардар 1961, соопшти новиот сопственик Михајло Михајловски за телевизија „Телма“. – Во фаза сме на преземање на клубот од Самсоненко. Кога тоа ќе се заврши, ќе пристапиме кон регистрирање на новиот субјект, кој ќе […]

Имал три желби пред да умре: Сите ги оставил без збор!

Mastilo

Сулејман Величествениот, десетиот султан на Отоманската империја, тронот го наследил кога имал само 26 години. Пред неговата смрт ги повикал најблиските соработници за да ги каже неговите три последни желби. Првата желба била само неговите исцелители да го носат ковчегот со неговите посмртни останки за време на погребот. Втората желба […]

Филипче: Се подготвуваме за втор бран

Mastilo

Коронавирусот многу веројатно ќе има и втор бран покажуваат сите досегашни студии, но и искуства од други епидемии. За него се подготвуваме согласно консултациите кои ги имаме со повеќе земји, со СЗО, но и со поединечни случаи од повеќе земји. Започнуваме голема инвестиција во здравствениот систем и ги зајакнуваме одделенијата […]