fbpx

Ракот е состојба на умот: Ќерката на Јулија проговори за болеста

Канцерот не го сфаќам како болест, туку повеќе како состојба на умот, духот и телото, порачува Андријана Мациев, ќерка на познатата пејачка и водителка Јулија, која за порталот „ММС.мк“ одлучи да проговори за ракот на дојка кој ѝ беше дијагностициран минатата година.

– Личноста кога добива болест треба да сврти кон себе, да види што сака, што ѝ годи и што ѝ пречи. Да се одбере себеси, да се прифати, да се засака. Ракот не го нарекувам „зло“ и воопшто не го нарекувам со погрдни зборови – вели Андријана.

Таа и нејзината популарна мајка која последните години работи и како мотивациски говорник, за кратко време ги освоија симпатиите на социјалните мрежи објавувајќи фотографии на кои насмевката не ја симнуваа од лицата и покрај тешките предизвици со кои се соочија.

Со насмевка до исцеление: Ќерката на Јулија и битката со ракот

Пред пет месеци Јулија со емотивна посвета ѝ го честиташе роденденот на ќерка си и тогаш откри дека Андријана боледува од карцином на дојка.

На Андријана ѝ преостанува уште една хемотерапија, а со радиозрачењето веќе завршила.

Целата исповед на Андријана прочитајте ја на порталот „ММС.мк“.

Следни Објави

Неверување и шок: Победникот на „Никогаш не е доцна“ пронајден мртов

Победникот во првата сезона на регионалното музичко шоу „Никогаш не е доцна“ е пронајден мртов во неговиот стан во Германија. Станоје Станковиќ, многу попознат како Кале Дијамант, имаше само 54 години, а според првичните сознанија починал од срцев удар. Последните денови од животот ги поминал во Дизелдорф и не покажувал […]