fbpx

Почнува серијата „Зоки Поки“: Дали знаете како настанала книгата?

Mastilo

На МРТ 1 во 20:15 часот денеска ќе биде емитувана првата епизода од долгоочекуваната телевизиска серија „Зоки Поки“. Како што соопшти продукцијата „Кино Око“, серијата ќе се емитува секој понеделник и четврток во истиот термин, со репризи наредниот ден и во сабота и недела. Во исчекување на вечерашната премиера, ве […]

Потврден говедски коронавирус во Македонија

Mastilo

По појавата на коронавирусот, на Факултетот за ветеринарна медицина започнаа и со тестирање на вирус кај животните и потврдени се неколку случаи на говедски коронавирус, информира телевизија „21“. – Направивме и неколку прелиминарни испитувања на материјали кои што ги имаме од животни кои што имале репираторни заболувања и кај добар […]

Зборовите на Горан Стефановски денес болат уште повеќе

Mastilo

На денешен ден 1952 година во Битола е роден Горан Стефановски, еден од најзначајните македонски писатели. Од неговите генијални преку триесет драми произлегоа многу култни реплики и цитати. Неговите зборови ја отсликуваат суштината на македонскиот менталитет, на нашиот дух. По тешко боледување, Стефановски почина пред неполни две години, а неговата […]

(ВИДЕО) Ваква обработка не сте слушнале: „Силви бенд“ ја пеат Despacito

Mastilo

Познатата брачна двојка Силви и Влатко Плевнеш викендов настапија во паркот Шопен во Кислеа Вода како дел од програмата „Култура во време на Корона“ што ја спроведува Град Скопје за поддршка на културните работници. „Силви бенд“ за време на полицискиот час се претставија со свои песни, но репертоарот го надополнија […]

(ВИДЕО) Скопјани пееја на тераси за Тоше

Mastilo

Вечерва од покривот на трговскиот центар „Сити мол“ музика пушташе Бабура Јуниор. Еден од поемотивните моменти беше кога познатиот диџеј пушти песна од никогаш прежалениот Тоше Проески. Настанот „Звуците на урбан Карпош“ го организира Општина Карпош, со цел да им се овозможи забава на граѓаните за време на полицискиот час. […]

(ВИДЕО) Ретка појава: Срна плива во Дојран

Mastilo

Во свет во кој човекот е дистанциран од природата, животните уживаат и таму кадешто вообичаено не им е дозволено. Уживајте во оваа ретка појава во Дојран! Оваа срна е нашиот позитив на денот! За видеото кликнете ТУКА!

Наум Петрески револтирано порачува: Кој ли ве стави на власт?

Mastilo

Докажаниот фолк-пејач Наум Петрески денеска на својот фејсбук-профил им се обраати на институциите кои раководат со државата искажувајќи го својот став за самоизолацијата. Неговата објава наиде на многу рекции, а го поддржаа и многу други познати личности. Статусот ви го пренесуваме во целост: „Од денеска јавно им кажувам на властите […]

(ВИДЕО) Македонците лути: Момче со милениче приведено во полиција

Mastilo

Пред неколку часа осамна снимка на „Фејсбук“ на која се гледа како полицијата приведува младо момче со своето милениче. Претставниците на македонските безбедносни органи не користат никаква заштитна опрема. Од МВР сѐ уште нема официјални информации за случајот, а видеото веќе стана вирално. Според коментарите, Македонците се лути на оваа […]

(ВИДЕО) Карантин во Црна Гора: Цело маало ја пее „Македонско девојче“

Mastilo

Слушнете, браќа Македонци! Дали има на овој бели свет, поубаво девојче од Македонче? Вака пееше цело маало во Подгорица-Црна Гора за време на полицискиот час! Му благодариме на господинот Владимир Вуковиќ кој ни го прати ова видео! Фејсбук-статус на Василка Китановиќ

(ФОТО) Масовно оро во Гевгелија: Граѓаните прашуваат каде е полицијата

Mastilo

Видео во живо на кое се гледа како преку педесетина граѓани играат оро на улица во популарното ромско маало во Гевгелија, пред половина час беше постирано во една интернет-група. Ова евидентно непочитување на забраната за движење и групирање ги разлути гевгеличани, иако имаше и такви кои го поздравија масовното славење […]