fbpx

Имам автоимуна болест: Биба Додева се извини и проговори за здравјето

Mastilo

ОБРАЌАЊЕ ДО ЈАВНОСТА И ДО ЗДРУЖЕНИЕТО НА МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ, ТЕХНИЧАРИ, АКУШЕРКИ И СТОМАТОЛОШКИ СЕСТРИ Ова мое обраќање до јавноста, а особено до Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри е јавно извинување за човечките слабости кои сите ги имаме, особено кога здравјето ни е доведено во ризик од […]

Почивај во мир Цобе: Македонија загуби голем човек

Mastilo

Пред пет минути ми се јави Миле Банов и после моето весело: „Еј, Банов, кажи Банка“, следеше онаа куса, а вечна тишана што претходи пред страшната вест: „Почина Цобе!“. Па, пак молчење и некоја сочна пцост. Ветив дека ќе напишам два-три реда за мојот драг пријател и колега. Знам дека […]

Професор Дејан Трајковски за вакцините: Ни умираат луѓе поради заблуда

Mastilo

Ефективноста на вакцините против смртен исход сé уште е прилично висока, неделава околу 87% и не покажува знаци на влошување. Морталитетите кај вакцинираните и невакцинираните (постари од 60 години) изминатата недела изнесуваа 3,4 наспроти 26 починати на 100.000 лица дневно. Од почетокот на бранот на делта сојот (06.08.2022) до 10.02.2022 […]

Сведоштво за Ембла: Бев фасцинирана од топлината на татко ѝ, се сеќавам на очите полни љубов на мајка ѝ

Mastilo

Читам за она што и се случувало на малата Ембла и нејзиното семејство од Гостивар. Ги познавам луѓето – прекрасни, одмерени, тивки. Ги запознав случајно и спонтано дојдовме до идејата нивната приказна да биде дел од книгата „Живот вреден за живеење“. Бев фасцинирана од топлината и посветеноста на нејзиниот татко, […]

Ковид-голгота со двегодишната ќерка: Мајка сведочи за хоророт во Козле

Mastilo

Сакам да ја споделам голготата што мојата 2-годишна ќерка ја пројде поради короната, пред сè, затоа што можеби ќе помогне некому, па нема да завршите со пневмонија и цитокинска бура додека докторите ве убедуваат дека не ви е ништо. Имено, пред три недели моја Лулу разви температура. Ден потоа развив […]

Нашата ќерка победи: Мајката на Викторија со емотивно обраќање

Mastilo

Драги хумани пријатели, Чест и задоволство ни е да ве известиме дека битката што ја водевме веќе една година ја извојувавме со Викторија (победа) благодарение на сите вас. Јас и целата моја фамилија ви сме благодарни на сите кои помогнавте да се излечи нашата ќерка Викторија. Слава на Бога, Викторија […]

Д-р Кунгуловски се сомнева во резултатите од тестирањата: Еве зошто!

Mastilo

Што се случува со PCR лабораториите во Македонија? Ако се анализираат јавно достапните податоци од ИЈЗ и се направи анализа на PCR позитивни резултати од вкупен број на тестови во текот на најсилните бранови на пандемијата, излегува дека има силна неконзистентност и нескладност помеѓу PCR лабораториите во Македонија. Aко ги […]

Зошто се влева страв? Д-р Беќаровски и вистината за омикрон

Mastilo

О–MICRON-че Сите релевантни и независни укажувања сугерираат дека омикрон е со многу поблаги симптоми и шансите да завршите во болница се околу 80% помали, од моментално доминантната делта-варијанта во Македонија. А ЗОШТО СЕ КРЕВА ТОЛКАВА ПРАШИНА И ВЛЕВА СТРАВ??? Ако во моментов Ние имаме околу 500 новозаразени дневно, кои нашиот […]

Дај не глумете потресени! На децата во уста им пикате секакви паштети, виршли и пудинзи

Mastilo

Да, Петар сите убаво не насмеа, нешто што ни недостасуваше во овие тешки денови на пандемии и енергетски кризи и се останато, но, како и со секој оштествен феномен, така и сега, од своите оклопи и корупки излегоа оние дежурни плукачи кои се над секоја ситуација, и се најдоа повикани […]

Подобро да останеше во дупката. Срамота!

Mastilo

Пишете ни во коментар дали се согласувате со овој став Пет дена по трагедијата, газдата на БЕСА Транс, Беким Хаџиу конечно излезе од дупка и преку фб изрази сочуство на семејствата на загинатите, а несреќата ја опиша како „тест на Алах“. Не, дечко. Ова беше тест на нашите инспекциски, управни, […]