fbpx

(ФОТО) Кило цреши колку субвенција за велосипед

Mastilo

Да! Дојде тоа време во годината кога, ако сакате меѓу првите на трпезата да имате свежо овошје што и онака расте во секој трет двор, ќе морате да издвоите цело богатство. Деновиве во скопските маркети кило цреши чини речиси колку што Град Скопје дава субвенција за велосипед. Доказот го имаат […]

15 правила на однесување во моловите: Владата го објави протоколот

Mastilo

Македонската Влада ги објави правилата што мора да се почитуваат во моловите согласно препораките од Комисијата на заразни болести. Вкупно се 15, ви ги пренесуваме во целост: 1. Ограничено/скратено работното време (10:00-18:00) /затворени во недела.2. Регулирање на влезот на лица во затворениот продажен центар од страна на овластено лице, така […]

Ефто удри по Благоја Грујовски

Mastilo

ХА, ХА, ХА, МАКЕДОНСКА ЕСТРАДА Време наназад читав две интервјуа со Благоја Груевски, како тој вели „Веде – претседателот на македонската естрада“. Па оттука и ќе почнам. Иако, за да се објасни оваа проблематика потребни се многу поголем простор и време за искажување, ќе пробам да ги коментирам и обработам […]

Филипче објасни зошто први се тестираат вработените во градинките

Mastilo

Министерството за здравство соопшти дека денеска почна таргетираниот скрининг на одредени критични категории на пациенти за Ковид-19. – Од денеска почнува скринингот на одредени критични категории. Почнуваме со вработените во градинките, со цел паралелно на овој процес со кој се прави изготвување на протоколот за работа на градинките, тие да […]

За дезинфекција и опрема им требаат плус 3.000 дневно: Угостителите се жалат

Mastilo

Според проценките на Комората на угостители,за еден објект со посериозен капацитет, дополнителните обврски би чинеле околу 3.000 денари дополнителни трошоци дневно. Оваа сума се однесува на набавка на дезинфекциски средства, заштитна опрема, дезобариери.. За таа цел, во нивнот предлог од аспект на превенција, бараат да им се помогне колку што […]

(ВИДЕО) Лидерска средба на Водно, само еден не носеше маска

Mastilo

На денешната лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски која се одржува на отворено на една од терасите во вилата „Водно“, само генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, се појави без заштитна маска. Тоа изненади многумина, ако се земе в предвид дека токму Таравари беше министер за здравство пред […]

Филипче: Сите јавни собири ќе бидат со посебни протоколи

Mastilo

Вирусот нема да исчезне се додека не се измисли вакцина. Тоа што е многу важно е дека со вирусов ќе живееме во целиот период кој е пред нас. Сите јавни собири, ќе бидат со посебни протоколи, изјави Венко Филипче во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“. Министерот за здравство нагласи дека […]

(ГАЛЕРИЈА) Шилегов со зеленило против барок: Скопскиот плоштад доби нов лик

Mastilo

Скопскиот плоштад доби нов лик, овојпат со многу дрва и зеленило. „Една поинаква приказна“, напиша градоначалникот Петре Шилегов под фотографиите од новиот изглед на метрополата кои самиот ги објави на „Фејсбук“. Како ви се допаѓа?

Се шират лажни информации од МЗ, полицијата работи на случајот

Mastilo

Министерството за здравство информира дека меѓу граѓаните се шири меил со невистината содржина испратен од лажна адреса која наликува на Министерство за здравство и апелира граѓаните да не потпаѓаат под оваа манипулација. – Известен е Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи кој веќе постапува […]

Хорор во Битола: Имал онлајн концерт, соседот го прободел со нож!

Mastilo

Пеце Петровски, 29-годишен музичар од Битола, завршил во болница откако бил прободен со нож во пределот на раката од страна на неговиот сосед. За време на хуманитарниот онлајн настап во чест на Лука, момче со аутизам, Петревски прво вербално, а потоа и физички бил нападнат од соседот, пишува „Фокус“. – […]