fbpx

Порасна без родители, болеста го сруши: Ѕвездата од „Жикина династија“ живееше тажно

Mastilo

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна приказна. Роден е на 13 јуни 1933 година во Крагујевац. Рано останал без родители. Мајка му Новка починала од туберкулоза, а татко му Јован, инаку офицер на […]

Најпознатото момче од Македонски народни приказни денес е непрепознатливо

Mastilo

Тој е докажан македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и режисер. Публиката најмногу го препознава од култниот телевизиски серијал „Македонски народни приказни“. Владо Дојчиноски е роден е во Охрид во 1986 година. Дипломира на Факултетот за Драмски уметности во Софија, во 2008 година и истата година се вработува во Народен Театар Куманово. Дел е […]

Нѐ претставуваше на Евровизија, сега е социјален случај: Животната драма на Даниел

Mastilo

Сите се сеќаваме на шармантниот Даниел Поповиќ кој во 1983 година ја претставуваше Југославија на „Евровизија“ и го освои високото четврто место. Рефренот „Џули“ стана мегахит, нему му предвидуваа блескава кариера, но наместо славен и богат, заврши како социјален случај. За неговите финансиски проблеми јавноста дозна откако се разведе од […]

Ни родена мајка не би го познала: На сликата е омилениот пејач на Македонците

Mastilo

Кога ќе прочитате за кого станува збор, ќе сфатите колкава трансформација доживеало ова момче во својот живот. Станува збор за пејач која има завидна кариера и многу хитови. Со музика почнал да се занимава уште на многу млада возраст, на само 15 години, кога настапувал со различни групи на локални […]

Кукла! Еве која е новата девојка на Бојан Миовски

Mastilo

Еден од најдобрите македонски фудбалери, Бојан Миовски, продолжува со својата неверојатна игра во дресот на шкотски Абердин. Новиот тренер на клубот, легендарниот Нил Ворнок, имаше само пофални зборови за Македонецот по мечот против Бонириг Роус во Националниот куп на оваа земја.  „Бојан Миовски е најдобриот напаѓач кој го имам тренирано“, […]

Синот на Пепи Бафтировски е доктор: Еве каков фраер е Емил

Mastilo

„Сине мој“, „Ако згрешам нека изгорам“, „Заветна“, „Ти не плачи мајко“.. се само дел од македонските фолк-евергрини кои ни ги подари Пепи Бафтировски. Беше еден од најпознатите пејачи на македонската сцена, но и покрај тоа што беше ѕвезда во татковината, незадоволен од третманот што го добиваат естрадните уметници, со сопругата […]

Нејзините родители му подадоа рака: Еве која е сопругата на Ламбе

Mastilo

„Долго време се познаваме со Магдалена. Бевме пријатели, а врската ја започнавме кога таа едно лето дојде во Битола“, откри пред неколку години Ламбе Алабаковски раскажувајќи ја својата љубовна приказна. Со Јовчевска се заколна на вечна љубов во 2013 година. Двојката се венча во манастирот Свети Јован Бигорски, а подоцна […]

Со „Није мене душо убило“ ги освои сите: Еве како изгледа денес по несреќата што го снајде

Mastilo

Сите го паметат Горан Димитријадис-Дима, пејачот кој го отпеа големиот хит од деведесеттите години „Није мене душо убило“. Сега веќе легендарната нумера се најде на неговиот деби-албум од 1994 година. По овој рефрен пејачот никогаш не успеа да го повтори успехот, па многумина се прашуваат каде е и што прави, […]

Беше убав како Аполон, возеше мотор, беше во бенд и голем заводник: Вака денес изгледа Горан (ВИДЕО)

Mastilo

Времето си го прави своето Некогашниот пејач на групата „Генерација 5“, родениот брат на легендарната српска пејачка Слаѓана Милошевиќ и големата љубов на познатата актерка и балерина Јелена Тинска денес изгледа непрепознатливо. Во осумдесеттите години на минатиот век, Горан Милошевиќ важеше за најубавото момче во Белград. Возеше мотор, беше во […]

Една ноќ му го претвори животот во пекол: Тажниот живот на југословенскиот шмекер

Mastilo

На 63-годишна возраст почина познатиот актер Жарко Лаушевиќ. Веста за неговата смрт ја потврди и сопругата Анита. „Ја информираме јавноста дека денеска 15 ноември 2023 година, по кратко и тешко боледување почина нашиот сопруг и татко Жарко Лаушевиќ“, потврди Анита Лаушевиќ за информативната агенцијата „Танјуг“. За датумот и местото на […]