fbpx

Ѕвездата на „Гранд“ доживеа инфаркт: Неочекуван потег ги изненади сите

Mastilo

Немања Николиќ во 2004 година стигна до гламурозното финале на популарното регионално шоу „Ѕвездите на Гранд“. За првото место беше во конкуренција со Тања Савиќ, Славица Ќуктераш, Бане Мојичевиќ, Дарко Филиповиќ и Стеван Анѓелковиќ. Веќе наредната 2005 година продукцијата му обезбеди снимање на комплетно цеде. Немања своевремено го запостави физичкиот […]

Хороскоп: Само два знака ќе го дочекаат март со полни паричници

Mastilo

Финансиска стабилност предвидуваат астролозите за нив Само луѓето кои се припадници на овие два хороскоски знака значително ќе се збогатат во наредните две недели. Бик Ѕвездите се усогласуваат во вашиот финансиски сектор. Вашиот практичен и втемелен пристап кон паричните прашања ќе даде позитивни резултати. Внимавајте на неочекуваните можности и не […]

Во оваа земја се работи 6 часа дневно, а просечна плата е 5.300 евра: Секој Македонец би посакал ваква средина

Mastilo

Иако е најмалата земја во Скандинавија, Данска е позната по својот одличен систем на социјална држава и општото ниво на среќа меѓу населението. Исто така, прогласена е за најсреќна земја на светот, а тоа не е чудно, бидејќи условите за живеење таму се речиси идеални. Условите за работа во Данска […]

Потресни детали за Бобан кој загина кај Ласкарци: Мајката Соња за починатиот син единец

Mastilo

„Во животот можете да изгубите сè, но ниеден родител не треба да го надживее и погреба своето дете. Тоа е нешто најболно на светот. Траума која никогаш не исчезнува“. Вака ја почнува својата страшна животна приказна 57-годишната Соња Аврамоска. Таа пред пет години во страшната автобуската несреќа кај селото Ласкарци […]

Лесна ти земја, Драганче.. Пријателите се збогуваат од познатиот штипски адвокат

Mastilo

Штипјани тагуваат, беше бескопмромисен промотор на градот По кратко боледување, на 39-годишна возраст почина Драган Торов, познат штипски адвокат и советник во Општина Штип во периодот од 2005 до 2009 година. Торов имаше значаен придонес во советничкиот мандат и ќе остане запаметен како бескомпромисен промотор на интересите на градот, информира […]

Македонија завиена во црно: Загина Гоце Атанасов, две деца остави позади себе

Mastilo

Објавен идентитетот на една од двете жртви во сообраќајната несреќа на експресниот пат Штип-Кочани На експресниот пат Штип-Кочани, во близина на селото Жиганци, вчера се случила сообраќајна несреќа, во која учествувале три возила-„голф“, со кочански регистарски таблички, управувано од 54-годишниот Д.Д. од Кочани, патничко возило „сеат“, со скопски регистарски таблички, […]

Беа другари, ѝ запеа и на свадба: Македонскиот пејач се прости од ќерката на Талевски

Mastilo

На 39-годишна возраст, вчера од срцев удар почина Марија Талеска Мурговска.  Таа е ќерка на познатиот актер и поранешен градоначалник на Битола, Владимир Талевски, кој во моментов издржува казна во прилепскиот затвор за случајот „Транспортер“. Битолчани се во неверување и шок по смртта на Марија. Пејачот и водач на битолскиот […]

Тоа што сме разделени е тешко: Мими Јовановска проговори за мајка си

Mastilo

Македонска пејачка Мими Јовановска која се прослави во шоуто „Ѕвездите на Гранд“ минатиот месец ја објави нумерата „Мајка“ инспирирана од нејзината лична животна приказна. Автор на песната е нејзиниот сопруг, музичарот Филип Нунески Нуне, кој дели слична судбина. И таа и Нуне растеле далеку од своите мајки. „Јас и брат […]

Ги надмина здравствените проблеми, а сега изненади со изгледот: Голема промена кај македонската пејачка

Mastilo

Таа е една од нашите најквалитетни интерпретаторки, дама со бројни евергрини, пејачка која остава без здив секогаш кога ги изведува легендарните рефрени „Што те нема“, „Ти си тој“, „Доволно луд“.. Изминатиов период ѝ беше исклучително тежок. Во август 2022 година почина мајка ѝ, легендарната Невена Кочовска, која подолго време боледуваше […]

Денеска е Сретение Господово: Жени, внимавајте на ОВА!

Mastilo

Празникот Сретение е еден од 12-те големи црковни празници, заедно со Рождество, Богојавление, Воскресение, и како и тие, има длабока спасителна смисла. Реалниот настан врз кој се темели длабоката содржина на овој празник е расказот за Симеон, кој по неговата средба со Бога беше наречен Богопримец. На овој старец преку […]