fbpx

Во споредба со Јонче, Тома Здравковиќ е само еден обичен пијаница

Mastilo

Го глеав вчера филмот ,,Тома” мислам на српскиот Тома, а не на британскиот ,,Томи”. Го глеав негде до пола и ми здосади! Бјелогрлиќ сакал да прикаже некоја стара боемска прича за исклучително талентиран чоек кој не му иде у љубав и се дава на коцка и алкохол (според мене некоја […]

Крајот може да биде многу лош: Трифун Костовски за другарот антиваксер

Mastilo

Почитувани, Овој текст го пишувам со намера да ја споделам со вас мојата дилема околу нашата натамошна социјализација во секојдневието. Не фати петтиот бран на Ковид-19, бројките од испитувањата кои се прават секојдневно укажуваат еден нагорен тренд на новозаболени и починати, посебно од пациенти кои немаат примено ниту една вакцина. […]

Мијаковски: Ова е вистината за докторката која почина и по две дози вакцина

Mastilo

Трагедија Мојата резигнираност и револт против „стручната екипа“ на Филипче, поради огромниот број на изгубени животи (до сега околу 7.500), во ковид болниците на Република Македонија, ќе ја изразам со прашања: АКО НЕ МОЖЕТЕ ДА ГО СПАСИТЕ ЖИВОТОТ НА ВАША ЛОЈАЛНА МЛАДА КОЛЕШКА – ДОКТОР, ПОЗИТИВНА НА КОВИД, ВАКЦИНИРАНА СО […]

Ковидот не те победи тебе, туку ти него: Македонија тагува по Кети

Mastilo

Денес се простуваме од една прекрасна душа.. И додека ангелите и пеат и ја носат во рајските градини, во душата непрестано врне.. Катерина Аџи Грозданова беше исклучителна, прекрасна, детска душа.. Насмевката од лицето не ѝ се симнуваше, а во нејзиното срце имаше љубов подеднакво за сите! Таа беше снаа за […]

Единствен шарм, неповторлива појава: Трогателна посвета за Мичо

Mastilo

Мичо Егеецот.. Последен поздрав Мичо.. Почивај во мир.. Човекот со наочарите е познат скопски лик. Мичо Егеецот е скопска современа легенда. Жива, до денес. Еве како го паметам од периодот на речиси секојдневните дружења во познатиот тениски центар во Скопје, „АБЦ“. Кога велам дружења, тогаш, мислам на моментите кога во […]

Трагедија: Трогателна посвета по смртта на Миле Лазаревски

Mastilo

Вашата мисија е завршена на земјата кога вие заминувате од овој свет, а вашите дела остануваат да сведочат за вас. Трагите што ги остави Миле Лазаревски во кошарката во Гевгелија сведочат за еден посветен, одговорен и професионален спортист. Пример и поттик за многу млади таленти кои зачекориле во светот на […]

Сведоштво на Ребека за прележаниот Ковид: Еве што најмногу ми помогна!

Mastilo

Другари и тоа бидна. Прележав Ковид. По петнаесет дена чувствувам само замор. По направени анализи, се е како што треба. Малите го донесоа. Претпоставуваме од училиште. А,можеби не!? Никој не може точно да знае. Иако никаде не бевме претходните денови. Тие така речи без симптоми. Еден ден со температура и […]

Бог да го упокои во место светло каде нема болка: Тага по 32-годишниот Гоце

Mastilo

Уште еден живот прерано згасна Жална вест!!! Драги браќа и сестри вчера на 23.09.2021 година по неколку месечната борба со компликациите предизвикани од вирусот, се упокои во Христа нашиот мил брат Гоце Јанѓеловски. Роден е на 30.07.1989 година во Делчево, Македонија, а нецели две години со својата сопруга живееше во […]

Преживеа сѐ, но не и короната: Денес си замина Сашо Арсов

Mastilo

Прерано згасна уште еден живот Денес ни замина Сашо Арсов-Каси! Незнајниот јунак за јавноста кој има спасено многу животи со својата посветена работа како еден од најдобрите стручњаци во контра диверзиона заштита (КДЗ). Екс ВОЛК, спортист, боксер, челичен човек и патриот што преживеа сѐ, освен Короната! Пробиштип и Македонија прерано […]

Професор Трајковски: Еве зошто ќе бидеме први по смртност!

Mastilo

Кривата на вакцинираноста веќе започнува да се израмнува, што значи дека толку бил интересот за вакцинација. Вистинска штета, затоа што вакцинираните во септември би биле најдобро подготвени за есенскиот бран. Охрабрени од намалувањето на дневните броеви на новодијагностицирани, населението престанало да се вакцинира, а не знае дека летниот мини бран […]