fbpx

Филипче: Се подготвуваме за втор бран

Mastilo

Коронавирусот многу веројатно ќе има и втор бран покажуваат сите досегашни студии, но и искуства од други епидемии. За него се подготвуваме согласно консултациите кои ги имаме со повеќе земји, со СЗО, но и со поединечни случаи од повеќе земји. Започнуваме голема инвестиција во здравствениот систем и ги зајакнуваме одделенијата […]

Македонската влада со нова одлука за државниот карантин

Mastilo

Македонската Влада на денешната седница го прифати новиот предлог за државниот карантин. – Патниците од странските земји кои влегуваат на територијата на нашата земја, по завршување на временскиот период од 21 ден или 14 дена во задолжителен државен карантин, веќе нема да бидат упатувани на дополнителна домашна самоизолација – беше […]

Нова верзија на „Кометал шампионе“: Ракометарките заедно 18 години подоцна!

Mastilo

Авторот на победничкиот рефрен „Кометал шампионе“, Александар Митевски, по 18 години сними нова карантинска верзија на песната. Темата стана неофицијалната химна на клубот „Кометал Ѓорче Петров“ во 2002 година кога истиот ја освои првата европска титула. Во спотот, освен Митевски и актерот Драган Спасов-Дац, се појавуваат и дел од ракометарките. […]

(ФОТО) Плажирање на Треска: Сончање на дистанца!

Mastilo

Топлото време во мај ги натера скопјани порано од вообичаеното да побараат начин да се изладат и да уживаат во природата. На многумина од нив, секако избор им беше езерото Треска. Иако овој комплекс повеќе од две децении не функционира и е напуштен, а поради загаденост водата е забранета за […]

СПОДЕЛЕТЕ: Изгубено девојче на Бит пазар, се бараат родителите!

Mastilo

Малолетно девојче е пронајдено на Бит пазар, а се бараат нејзините родители. На „Фејсбук“ е објавена нејзина фотографија, а во моментов се наоѓа во Полициска станица. – Драги пријатели, ова дете беше пронајдено на Бит пазар во Скопје. Во моментот се наоѓа во Полициската станица „Бит пазар“ – стои во […]

Пронајден машки труп на Матка

Mastilo

Заврши увидот на Матка каде синоќа полицајци кои вршеле обиколка во Горна Матка пронашле тело, кое според најновите информации на Press24 не било во распаѓање и станува збор за машки труп. Press24 дознава дека се работи за лице на возраст од 25 до 40 години и се претпоставува дека се […]

Нова вонредна состојба: Пендаровски не прифати 30 дена

Mastilo

Претседателот Стево Пендаровски одлучи да ја продолжи вонредната состојба на ниво на цела држава во наредните 14 дена. Ова беше одлучено на штотуку завршената шеста седница на Советот за безбедност. – По широките консултации во изминативе денови, а и денеска со експерти од повеќе области и со советниците во Кабинтот, […]

(ФОТО) Редици за шопинг во Скопје

Mastilo

Откако Владата донесе одлука за повторно работење на затворените трговски центри, денеска во 10 часот конечно беа отворени продавниците во „Скопје сити мол“. Нашата екипа беше на лице место и веднаш забележи огромни редици за шопинг пред најпопуларните брендови за облека. Препораките за заштитна опрема и физичко рaстојание меѓу купувачите […]

Филипче: Ќе побараме продолжување на вонредната состојба

Mastilo

Утре треба да се одржи состанок на Советот за безбедност. Ние ќе побараме продолжување на вонредната состојба од повеќе причини за да имаме механизми во однос на имплемантацијата на вакви препораки и во периодот кој што следи, рече денеска министерот за здравство, Венко Филипче. Тој не прецизираше дали ќе биде […]

(ФОТО) Кило цреши колку субвенција за велосипед

Mastilo

Да! Дојде тоа време во годината кога, ако сакате меѓу првите на трпезата да имате свежо овошје што и онака расте во секој трет двор, ќе морате да издвоите цело богатство. Деновиве во скопските маркети кило цреши чини речиси колку што Град Скопје дава субвенција за велосипед. Доказот го имаат […]